wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niepoprawnie konserwowane ogrodzenia drewniane szybko się dewastują i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba zacząć od właściwego i sumiennego przygotowania materiału na płot, bo od tego uzależniony jest wynik finalny naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do protekcji i ozdoby płotów z drewna niezbędne jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież owadami. Gdy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanieść kolejne preparaty, które ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni płot od wewnątrz, ale nie stworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Ochronione w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku płotów z pcv. Ów model ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz