środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachety plastikowe na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na balaski z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o równych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie Winylowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenia z plastiku na plot i furtę sztachetowa wznosi się z głazów przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych zarysach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie z plastiku należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz